رسالت مداحان بصیرت افزایی است

برنامه “محرمانه نیست” با موضوع “بررسی آثار و تبعات سبک های نوین مداحی” با حضور جمعی از مداحان اهل بیت از جمله محمود تاری ، محمد کمیل و مصطفی خرسندی و همچنین جبار رحمانی جامعه شناس از رادیو گفت وگو پخش شد.

در این برنامه مصطفی خرسندی رئیس کانون مداحان و شاعران آیینی کشور، با اشاره به اینکه نوع نگرنش و بینش مداحان بر روی مخاطبانشان بسیار تاثیرگذار است، اظهار کرد: ذاکران اهل بیت باید بدانند که به هر میزان افرادی که پای منبر و مداحی آنها می نشیند بیشتر باشد مسوولیت آنها نیز سخت تر است .

خرسندی با بیان اینکه حوزه تاثیرگذاری مداحان اهل بیت بسیار بالا است و مسوولان باید به این موضوع توجه داشته باشند گفت: در حال حاضر ۵۲ هزار مداح به صورت شناسنامه دار در کشور فعالیت می کنند که دارای پتانسیل عظیمی هستند.

وی با بیان اینکه برای ارتقاء سطح کاری مداحان باید در چندسطح کار کنیم ادامه داد: اولین کار صدور کارت شناسایی برای آنها است و از سوی دیگر در ارتباط با آنها سطح بندی صورت بگیرد و این درک به وجود آید که هر کس در کجا قرار دارد.

وی همچنین به اهمیت ارائه آموزش به جوانان مداح اشاره کرد و افزود: اگر می بینیم که مداح جوانی در نوع شعر و یا سبک خود اشتباهی کرده باید با آن برخورد ایجابی داشت و به صورت محترمانه اشتباهش را به او گوشزد کرد.

خرسند با بیان اینکه قشر جوان مداح بسیار مودب و پذیرای حرف و نصیحت هستند، اظهار کرد: وقتی بزرگتران عرصه مداحی به آنها حرفی می زنند و اشکال آنها را بیان می کنند به این سخنان گوش می کنند و سعی در رفع اشکالاتشان دارند.

رئیس کانون مداحان و شاعران آیینی کشور با تاکید بر اینکه باید با آغوش باز با این مداحان برخورد کرد،اظهار داشت: باید مجموعه ای را با حضور مداحان جوان و همچنین مداحانی که دارای سابقه هستند تشکیل داد واگر می خواهیم چنین مجموعه ای را برای مداحان تشکیل دهیم پرچمدار این قضیه باید سازمان تبلیغات اسلامی باشد.

وی با تاکید بر اینکه به صرف اینکه وقتی یک جوان خطا کرد نباید آن را دست نشانده مجموعه ای قلمداد کرد ادامه داد: گاهی این اشتباهات از سر عدم آگاهی است و این وظیفه بزرگان این عرصه است که نقاط ضعف و قدرت این جوانان را به آنها گوشزد کنند و آنها را تشویق در جهت اصلاح کنند و اگر اشکال کوچکی در کار آنها بود آن را بزرگ نکنند.

این مداح اظهار کرد: خدای نکرده نبایداین تصور ایجاد شود که بزرگان این مجموعه خود را در برابر جوانان مداح قرار گرفته اند.

در بخش دیگری از این برنامه محمود تاری از مداحان اهل بیت ،با بیان اینکه برخی از مداحان برای خود تشکیلاتی را ایجاد کرده اند و زیربار این نمی روند که دریک مجموعه همه مداحان جمع شوند و یک نظام بندی ایجاد شود ادامه داد: علیرغم تلاش هایی که صورت می گیرد نظارت جامعی بر روی فعالیت ذاکرین و مداحان وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه باید مجموعه ای شبیه سازمان تبلیغات اسلامی البته به صورت مستقل برای مداحان ایجاد شود و بزرگی بر این کار نظارت داشته باشد تا همه مداحان از آن حرف شنوایی داشته باشند گفت: در حال حاضر تشکل هایی مثل خانه مداحان فعالیت می کنند ولی از قدرت اجرایی چندانی برخوردار نیستند در حالی که به نظر می رسد، مناسب است هر چه زودتر تشکیلات واحدی برای مداحان ایجاد شوند تا همه مداحان از آن حرف شنوایی داشته باشند.

تاری با اشاره به نقش بزرگان این عرصه درتربیت مداحان جوان تصریح کرد: باید فعالیت مداحان و سبک های آنها متناسب با زمان پیش برود ولی در این ارتباط خط قرمزهایی نیز وجود دارد که باید رعایت شود .

وی با اشاره به اینکه مداحان باید معرفت دینی مخاطبان خود را افزایش دهند تاکید کرد: با سبک های نوین مداحی مشکلی نداریم ولی کار ما یک کار دینی و مذهبی است و باید پاسخگو باشیم .

این مداح اهل بیت با بیان این که ، این کار باید مورد رضایت اهل بیت باشدافزود: رسالت مداح آگاهی دهنده گی و بصیرت افزایی است واگر سبک جدیدی نیز انتخاب می شود ؛این سبک جدید باید در این راستا باشد.

محمد کمیل مهمان دیگر برنامه “محرمانه نیست” با تاکید بر اینکه مداحان باید دقت کنند که اشعاری و متونی نخوانند که باعث اختلاف مذهبی شود در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اگر در مواردی مداح مطالبی را عنوان می کند که اختلاف زا است ،این بعضا از روی عدم اطلاع و آگاهی است .

کمیل با اشاره به اهمیت تربیت و پرورش جوانان مداح افزود: من نیز قبول دارم که مداحان باید در سبک های خود ابتکار و نوآوری داشته باشند و به نظر می رسد تلفیقی از سبک جدید و قدیم بیشتر از سبک جدید صرف جواب دهد.

وی ادامه داد: در سبک جدید می توان شعری خواند که باعث افزایش هر چه بیشتر آگاهی مخاطبان نیز شود.

وی گفت: در این عرصه برای جذب حداکثری،کارهای زیادی می توانیم انجام دهیم ولی این به این معنا نیست که هر سبکی که مورد استفاده قرار می گیرد، درست است.

در این برنامه همچنین جبار رحمانی جامعه شناس، با اشاره به بحث و گفتگوهایی که در حال حاضر در مورد سبک های مداحی درکشور وجود دارد گفت: باید بررسی شود که چرا استقبال از این سبک های جدید بیشتر از سبک های قدیمی است.

رحمانی با بیان اینکه علت این موضوع این است که مداحان قدیمی بر اساس تغییر ذائقه مردم حرکت نکردند گفت: در سبک سنتی به سلیقه مردم دقت نشد و مداحان قدیمی در گذر زمان ،در سبک خود،تغییراتی متناسب با ذائقه مردم ایجاد نکردند.

این جامعه شناس افزود:در چنین شرایطی مخاطب برای اینکه خود را سیراب کند به هر موضوع دم دستی روی می آورد و چون سیستم سنتی دیگر جوابگو نیست ،جوانان به سمت سبک های جدید مداحی گرایش پیدا کرده اند.

وی در پایان گفت: ما در این عرصه در دوران گذاری هستیم که سبک سنتی که نتوانسته با مخاطب خود ارتباط برقرار کند ؛ در حال پوست انداختن است و نسل جدید با سبک های جدید در این عرصه حضور پیدا کرده گرچه ممکن است در طی مسیر خود خطاهایی نیز داشته باشد.

برنامه “محرمانه نیست “هر چهارشنبه ساعت ۱۶ تا ۱۷ یا محوریت مسائل فرهنگی از رادیو گفت وگو به تهیه کنندگی نازنین کتابچی و اجرای امیر حسین راسخ پخش می شود.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را فارسی تایپ کنید