مداح محوری، شایسته نیست

بدون شک مداحان در زنده نگه داشتن یاد و نام اهل بیت(علیه السلام) و نهضت عاشورا نقش ویژه ای ایفا کرده و می کنند. توجه ائمه اطهار و بزرگان به این قشر خود نشان دهنده اهمیت و ارزش والای رسالت و منزلت مداحان است.
اما آنچه هم اکنون در فرهنگ هیئت ها و مجالس مذهبی متداول شده است، نوعی مداح محوری است به طوری که در مجالس بعضا سخنرانان در حاشیه برنامه مداحان قرار گرفته اند.
شفیقی جوانی است که به تازگی وارد این عرصه شده، می گوید:«این آسیب تا آنجا پیش رفته که حتی شعر نیز در خدمت موسیقی قرار گرفته و توجه مخاطبان بیش از آن که به محتوا و مضمون اشعار باشد متمرکز در زیروبم مداحی است.»
وی پیرامون ورود اشعار کم محتوا و سطحی به عرصه مداحی توضیح می دهد:
«درحال حاضر رسالت شعر و ادب در انتقال پیام ها و معارف اصیل اسلامی و عاشورایی در مجالس مذهبی رنگ باخته است و اشعار تنها متکی بر احساس و تخیل آزاد شاعر و در خدمت موسیقی و آهنگ است. این درحالی است که شعر باید بر پایه گنجینه غنی فرهنگ اسلامی و ادبیات فارسی باشد و عقل مخاطب را به سوی تعالی معنوی و معرفتی سوق دهد و او را با تفکر شیعی و طراوت باطنی آشنا گرداند. از این گذشته متأسفانه بعضی از اشعار دارای محتوایی شرک آلود و اهانت آمیز هستند.»
شفیقی بر آشنایی مداحان به تاریخ اسلام تاکید کرده و می گوید: «مداحان و ذاکران قهرا با نقل وقایع و حوادث تاریخی صدراسلام و زندگی اهل بیت(ع) مواجه هستند. بنابراین لازم است مطالعات قابل ملاحظه ای را دراین حوزه به انجام برسانند تا در رواج روضه های ناصحیح و یا جعلی نقشی ایفا نکنند و از سویی دیگر به مجالس خود طراوت معنوی و غنای معرفتی ببخشند.»

ارسال نظر

لطفا نظر خود را فارسی تایپ کنید