حضرت پیامبر گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم)

روز ۱۷ ربیع الاول بنابر نظر مشهور تاریخ نویسان سالروز ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و هم چنین میلاد فرخنده امام جعفر صادق (ع) است.

حضرت پیامبر گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم)
عموم سیره نویسان اتفاق دارند که تولد آن حضرت در عام الفیل، و در سال ۵۷۰ میلادی بوده است. آن حضرت در سن ۲۵ سالگی ازدواج نمودند و ثمره این ازدواجشان این بود که ایشان صاحب شش فرزند شدند که دو فرزند پسر ایشان پیش از بعثت بدرود حیات گفتند ولی دختران که عبارت بودند از: ۱ رقیه، ۲ زینب، ۳ ام کلثوم، ۴ حضرت فاطمه سلام الله علیها، دوران نبوت آن حضرت را درک کردند.
رفتار پیامبر (ص) با خانواده
انس بن مالک (خدمتکار حضرت) می گوید: کسی با زن و فرزندش مهربان تر از رسول گرامی نبود.
ایشان می فرمودند: هر درختی میوه ای دارد و میوه دل، فرزند است (کنزالعمال،ج۱۶، ص۴۵۷)
رفتار با مردم
آن حضرت به همه انسان ها بسیار مهربان و دلسوز بود و از انسان های خشن و بی عاطفه رنج می برد و می فرمود: کسی که به مردم رحم نکند، خداوند به او رحم نخواهد کرد. به آنچه (از مردمان و جانوران) در روی کره زمین است مهربانی کنید، تا آنکه در آسمان هاست به شما رحم آورد (مسند ابن مبارک، ص۱۶۵)
رفتار با همسایگان
ایشان توجه زیادی به همسایگان می نمودند و همواره مسلمان را نسبت به همسایگان سفارش می نمودند. از فرمایشات حضرت این بود که: پیش از خرید خانه، همسایه بجویید (جامع الصغیر۱، ص۲۳۷) منظور حضرت این بود که پیش از خرید خانه مطمئن شوید که همسایگان خوبی دارید یا خیر. سپس اگر مطمئن شدید همسایگان خوبی در اطراف مسکن مورد نظرتان است آن گاه آن منزل را خریداری کنید. هم چنین می فرمودند: همواره جبرئیل درباره همسایه سفارش می کرد، تا بدانجا که گمان کردم همسایه به زودی میراث بر خواهد شد. کسی که به پروردگار و روز رستاخیز باورد دارد، همسایه اش را نیازارد. (مستدرک الوسائل،ج ۸ ،ص ۴۲۳)
رفتار با مهمانان
حضرت، همواره مهمان را گرامی می داشتند و مهمانی را بسیار دوست می داشتند و می فرمودند: محبوب ترین غذا نزد پروردگار غذایی است که دست های زیادی برای خوردن آن دراز می شوند. (جامع الصغیر، ج۱، ص۳۸)
رفتار با یتیمان
ایشان در ارتباط با یتیمان می فرمودند: محبوب ترین خانه های شما در نظر خداوند، خانه ای است که در آن به یتیمی احترام نهاده شود. (کنزل العمال، ج۳، ص۱۶۸)
هم چنین می فرمودند: در بهشت خانه ای به نام (خانه شادمانی) هست. تنها کسی به این خانه می رود که یتیمان دین باور را شاد سازد. (مشکاه الانوار، ص۲۹۵)
هم چنین حضرت فرمودند: از ما نیست کسی که کهنسالان ما را احترام نکند. (اصول کافی، ج۲، ص۱۶۵)
هم چنین فرمودند: برکت با بزرگان شماست. (مجمع الزوائد، ج۸، ص۱۵) می فرمودند: هر مردی که فرزندش را نفرین کند، بینوا می شود (بحارالانوار، ج۱۱، ص۹۹) هم چنین می فرمودند: خداوند درباره چیزی به اندازه زن ها و بچه ها خشمگین نمی شود. (بحارالانوار، ج۱۰۱، ص۷۳)
رفتار با خویشاوندان
حضرت می فرمودند: کسی که پیوند خویشاوندی را گسسته است با ما همنشین نمی شود؛ چرا که لطف (خداوندی) بر گروهی که میان آنان قطع رحم است، فرود نمی آید. (مشکاه الانوار، ص۲۹۰)
هم چنین جابربن عبدالله از حضرت روایت می کند که ایشان فرمودند: همانا بوی بهشت از فاصله هزار سال راه استشمام می شود، اما کسی که پیوند خویشاوندی را پاره کند آن را استشمام نمی کند (مجمع الزوائد، ج۸، ص۴۹)
رعایت عفاف
نبی مکرم اسلام (ص) برای پاسداری از کانون گرم خانواده سخن گفتن مردان با زنان و دوشیزگان بیگانه را بدون آن که ضرورتی در کار باشد، ناپسند می شمرد. حضرت در این رابطه فرمودند: مردی که با زن نامحرمی شوخی کند، پروردگار (در روز رستاخیز) به خاطر هر واژه هزار سال زندانی اش می کند (وسایل الشیعه چاپ اسلامین، ج۱۴، ص۱۴۳)
رفتار با بیمان
حضرت محمد (ص) به دورترین بخش شهر برای عیادت مریض می شتافت، اگر چه بیماری آن مریض چشم درد بود. (کنزالعمال، ج۷، ص۹۴)
در حدیثی از نبی مکرم اسلام آمده است که ایشان فرمودند: آفریدگار در روز رستاخیز می گوید: آدمیزاد! بیمار شدم، آفریدگار در روز رستاخیز می گوید: آدمیزاد! بیمار شدم، مرا عیادت نکردی، که انسان مورد خطاب الهی (با تعجب) می گوید: خدایا! چگونه تو را که پروردگار جهانیانی عیادت کنم؟ خداوند متعال پاسخ می دهد: مگر نمی دانستی که فلان بنده ام بیمار بود و او را عیادت نکردی؟ مگر نمی دانستی که اگر او را عیادت می کرد، مرا نزد او می یافتی؟ (بحارالانوار، ج۶۴، ص۱۵۶)
رفتار با جوانان
پیامبر در ارتباط با جوانان فرمودند، برتریِ جوانِ نیایشگری که نوجوانی اش را عبادت کرده، بر پیری که پس از بالا رفتن سنش عابد شده، به سان برتریِ پیامبران است بر مردم (کنزالعمال، ج۱۵، ص۷۷۶)
خدمات اجتماعی
حضرت می فرمودند: کسی که بشنود مردی فریاد می زند: ای مسلمانان و پاسخش را ندهد مسلمان نیست (اصول کافی، ج۲، ص۱۶۴)
هم چنین فرمودند: شخصی که برای رفع نیاز دنیوی آسیب دیده ای با وی همراه شود، پروردگار ضمانت می دهد که او را از دو رویی و آتش دوزخ برهاند و نیز هفتاد نیاز این جهان او را تامین می کند و همچنان در لطف خداوند والاست تا برگردد. (مکارم الاخلاق، ص۴۱۳)
سلام دادن
پیامبر پیرامون سلام دادن می فرمودند: سلام، نامی از نام های خداوند است؛ پس آن را میان خودتان منتشر کنید. هرگاه مسلمان به عده ای سلام کند، اگر آنان پاسخش را ندهند، کسی (فرشته) که بهتر و پاکیزه تر از آن هاست جوابش را می دهد. (جامع الصغیر، ج۱، ص۲۴۶)
گشاده رویی
حضرت پیرامون گشاده رویی می فرمودند: گشاده رویی، کینه را از بین می برد. (اصول کافی، ج۲، ص۱۰۳)
هم چنین فرمودند: همانا پروردگار از کسی که با دوستانش با چهره ای اخم آلود رو به رو شود، نفرت دارد. (کنزالعمال، ج۳، ص۴۴۱)
از خداوند متعال مسئلت داریم تا عیدی ما را در روز میلاد نبی مکرم اسلام (ص) توفیق پیروی از رفتارهایش قرار دهد.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را فارسی تایپ کنید